Društvo umanjene vrijednosti

Dr. Viktor Simončič je prošlog mjeseca knjigu predstavio u Sisku, a 19.travnja dr. Simončič predstavio je knjigu u Osijeku, u Klubu knjižare Nova, uz tehničku potporu lokalnih udruga Saveza Nijemaca i Austrijanca i Press centra za okoliš.
Damir Svoboda, novinar i publicist, na predstavljanju knjige naglasio je da bi na naslovnicu ove nesvakidašnje knjige rado stavio nadnaslov: "Vodič za plakanje i smijanje". Naime, autor nabraja cijeli niz apsurda, ne malo tragikomičnih, poput štetnog i nevjerojatno glupog koncepta postupanja s otpadom u Rijeci i Puli, primjer Potemkinovih sela donedavnog Prvog potpredsjednika Vlade, slučaj oko plina iz Katara i terminala u Omišlju, slučaj Sisak, Kaštjun, Karlovac,Osijek, Bakar, plovnost Save, razvoj zaštićenih područja... Nakon promocije, autor je govorio i dodatno još ponešta objasnio, ekskluzivno za H-Alter.
Kako i sam naglašava, knjigu nije napisao, a ni nastavak knjige ne piše iz razloga što je postao ogorčena žrtva nekog od političkih sistema, niti je žrtva tranzicije. Još iz roditeljskog doma vođen je radom i stjecanjem egzistencijalnih dobara vlastitim rukama i glavom, te je jedan od rijetkih koji nema ratne i poratne beneficije.
Knjiga Društvo umanjene vrijednosti sastoji se od niza skica pojedinih situacija, pa ima prednost za čitanje, jer se može čitati i "na preskokce", od početka do sredine, pa od kraja opet prema sredini. Kako god da krenete s čitanje, svaki će odlomak posvjedočiti kako smo dobrano zagazili u društvo umanjenih vrijednosti, društvo spektakla, društvo upravljanog neznanja, kako nas kao "tukce i stoku sitnog zuba" vodaju u krug oni koji ustvari niti vide niti čuju niti znaju.
Problem otpada u Rijeci, Splitu,Osijeku,Varaždinu, Makarskoj, i drugim gradovima i urbanim zonama uvijek je povezan sa neznanjem. Uz poznati NIMBY efekt, tu su noviji efekti BANANA(Build Absolutely Nothing Anywhere Near Anything or Anyone) i NIMET (Not in My Election Time), kojima se podjednako služe svi, od udruga do vlasti i administracije.
Hrvatska će uskoro morati plaćati dnevne penale za neizvršavanje propisa vezanih za EU Direktive koje smo brzinski usvajali, u iznosima od po nekoliko stotina tisuća eura dnevno, po desetke milijuna eura godišnje samo zbog nepoštivanja propisa o gospodarenju otpadom!
Veliki dio projekata za izgradnju županijskih CGO okrenut je stranim tvrtkama, isključujući domaće proizvođače opreme i alata, pa i usluga. Koliko je to opasno pokazuje primjer Osijeka, koji je na početku izgradnje CGO već na Europskom sudu, zbog štetnog ugovora sa austrijskom tvrtkom - Strabag i Saubermacher, kojoj mora platiti oko 45 milijuna kuna odšete za njenu "izgubljenu dobit", jer radovi po ugovoru na izgradnji nisu ni počeli, a neki su otkazani.
Možda ova knjiga i nije tako "strašna" kako se čini na početku, ali svakako je prva takve vrste, napisana rukom i umom stručnjaka, koji je kroz područje zaštite okoliša svjedočio vrlo ružnoj političkoj stvarnosti. Sadržaj drugog dijela knjige koji je još u najavi, pozabavio se odnosom Hrvatske i Eu, u nekim novim okolnostima zajedništva.
Napisala Ljiljanka Mitoš Svoboda
Izdavač knjige TPPUZ Lujzijana
info@lujzijana,0997723349
cijena knjige 100 kn